2020 ÖZGÜR PENCERE ÇOCUK ve GENÇ KALEM ÖYKÜ YARIŞMASI 

Özgür Pencere Çocuk Edebiyatı Grubu olarak, bu yıl 16. kez öyküleri kitaplaştıracağımız ulusal boyutta yaygınlaşan Çocuk ve Genç Kalem Öykü Yarışmamızın duyurusudur.

Bu ödüllü yarışma ile çocuklara, gençlere yazmayı sevdirmek, kendilerini yazılı olarak daha iyi ifade edebilmelerine yardımcı olabilmek ve okumaya yönlendirmek, Öykü yazarlığının genç kuşaklarca da sürdürülmesinin teşvik edilmesi, okuyan, düşünen ve yazan bireylerin ortaya çıkmasına katkı sağlamak, özellikle toplumda dil bilincinin yerleşmesi, dilin doğru ve etkin biçimde kullanılması ve geliştirilmesini amaçlayarak17 yıl önce bir yola çıktık.

5-6. sınıflar, 7-8. sınıflar  ve Lise guruplarındaki çocukların ve gençlerin katılabileceği bu öykü yarışması ile, öykü nedir, Türk öykücülüğünün gelişimi, öykü kavramının anlamı ve önemi ile ilgili okulda edindikleri bilgilere katkı sağlayabilmek ve öykücülüğü sevdirirken yetenekli çocuklarımıza yarışma sonrasında da devam edecek bir edebiyat sevgisi kazandırmak istedik.

Aynı zamanda, ödül alan çocuklarımızın öykülerinden derlediğimiz kitaplarla hem genç yazarlarımıza kalıcı bir anı sunmayı hem de bu kitapların satışından elde edilen gelirle ihtiyacı olan yoksul öğrencilere kırtasiye ve giysi yardımı yapmayı hep sürdürdük.


Bu ödüllü yarışmaya katılabilmek için:

1. 5-6 ve 7-8. sınıflarda (Çocuk Öykü Yarışması için) ve 9-10-11-12. sınıflarda (Genç Kalem Öykü Yarışması için) olmak,

2. Öykünün katılımcı tarafından yazılmış olması,
3. Öykülerin öğretmenler tarafından okunup, onaylanmış olması yeterlidir.

4. Öyküler en fazla iki A4 sayfayı geçmeyecek şekilde, bilgisayarda yazılıp, tek nüsha olarak postayla yarışma iletişim adresine gönderilecektir. Bilgisayar bulunmayan ortamlarda, okunaklı bir yazıyla yazılmış olması kabul edilebilir.
5. Yarışmada konu serbesttir. Her yarışmacı en fazla iki öyküyle yarışmaya katılacaktır.
6. Öyküler bir CD'ye ( CD'nin açılıp açılmadığını, kayıt olup  olmadığını mutlaka kontrol edin lütfen) ya da flash belleğe kaydedilip, evraklarla birlikte yarışma adresine gönderilecektir.
7. Değerlendirmede öykülerin; a) Türkçe'nin dil kurallarına, b)Yaratıcılık ve özgünlüğe uygunluğu ve özellikle de c) Öykü yazım özelliklerini taşıyor olması önemlidir.

 Öğretmenlerin sınıf içi kompozisyon çalışmalarından derledikleri çalışmaları, öykü dışı türleri göndermemeleri önemle rica edilir.

8. Öykülerin önceden başka bir yarışmaya gitmemiş olması, yayınlanmamış olması şarttır. Böyle bir durum tespit edildiğinde, öykü ödül almış bile olsa, ödül geri alınır.

9.Her katılımcı yollayacağı zarfın içine:
a. Şartnameye ek olarak verdiğimiz katılım formunu eksiksiz ve doğru olarak doldurmaları

b. Kurum hesabına yatıracakları (fakir öğrencilere her sene yaptığımız kırtasiye yardımında kullanılmak üzere) 25 TL (Yirmibeş Türk Lirası'nın) dekontuyla,

25 Aralık 2019 tarihine kadar, Ş.Sema Tuncel , Özgür Pencere, Güzelyalı Mah, Uğur Mumcu Bulvarı, Severoğlu Apt. No 4/9 Çukurova Adana adresine başvurabilir.

Örneğini okullara gönderdiğimiz başvuru formu doldurulmamışsa, cd/flash açılmıyorsa,, şartnamede belirtilen kurallar dışındaki öyküler/çalışmalar yollanmışsa ve/veya bu tarihten sonraki yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.

 Sonuçlar Mart ayı içinde duyurulacaktır.

2020 senesi ödül töreni MAYIS ayında (kesin tarih daha sonra sizlere iletilecektir)  Türkiye'nin saygın okullarından, İZMİT ÖZEL SEYMEN EĞİTİM KURUMLARI Kampusunda  yapılacaktır. Detaylı bilgilendirme daha sonra velilere ve okullara duyurulacaktır.


Jüri Üyelerimiz:
(alfabetik sıra ile)

Aysu Erden

Feyza Hepçilingirler

Kezban Şahin Taysun

Mehmet Güler

Necdet Neydim

Nemika Tuğcu

Neşe Doster

Özcan Karabulut

Tarık Günersel

Yasemin Yazıcı

Zeynep Aliye

 

Jüri olarak okumanın her aşamasında yer alacak değerlendirme grubu:

Ş.Sema Tuncel

Şeyda Berk

Kamuran SungurÖdüllerimiz:
Değerlendirme sonucunda dereceye giren çocuklara plaket, öykülerinin yer aldığı öykü kitabı verilecektir. Gerekli görüldüğü takdirde özel ödül verilebilir.

Yayınlanmaya değer görülen öyküler daha sonra kitap haline getirilecek ve fakir çocuklar yararına satışa sunulacaktır.

Yarışma İletişim maili:

 info@ozgurpencere.com

 sstuncel@gmail.com

İletişim numarası: 0 535 422 1718

ÖZGÜR PENCERE ÇOCUK EDEBİYATI GRUBU